Czym jest noszenie dzieci w chuście?

Noszenie dzieci w chuście, z technicznego punktu widzenia, polega na przywiązaniu dziecka do ciała rodzica przy pomocy specjalnych chust, które umożliwiają noszenie dziecka przy ciele.

Wiązanie dziecka w chuście, to bardzo mocne sploty, które pozwalają na komfortowe i bezpieczne noszenie swojego maluszka przy ciele, bez obawy, że dziecko się wysunie lub spadnie, gdy będziesz odkurzać, sprzątać w domu czy robić obiad.

Wiele osób zastanawia się, czy noszenie dziecka w chuście, jest bezpieczne, a czynności w domu, które wykonujemy, jak na przykład odkurzanie dywanów, nie obudzi malucha.

Musisz wiedzieć, że dziecko zawiązane w chuście, jest wyjątkowo odporne na hałas. Nie dlatego, że wiążąc je zakrywasz mu uszy i sprawiasz, że będzie głuche na wszystkie dźwięki dookoła. Głównie chodzi o to, że dzieci uwielbiają bliskość z mamą i tatą.

Maluszek, który został zawiązany w chuście i czuje bliskość rodzica, jego zapach i ciepło, czuje się niezwykle bezpiecznie. Można powiedzieć, że odczuwa błogość, którą każdy maluszek odczuwa będąc w brzuchu mamy.

Nic więc dziwnego, że nie ma ochoty się obudzić i śpi mocnym i spokojnym snem. Nic tylko się cieszyć prawda?

Dlaczego warto nosić dzieci w chuście?

Wiele osób, a w szczególności rodziców, zastanawia się, czy noszenie dzieci w chuście, jest zdrowe i nie wpływa w żaden sposób na samopoczucie i zdrowie ich dzieci. Zanim odpowiem na pytanie, muszę od razu powiedzieć, że jako doradca chustowy, spotykam się z różnymi dziećmi i rodzicami. Dlaczego o tym mówię?

Opowiem o tym szerzej w następnym moim wpisie na temat wywiadu przed spotkaniem. Teraz jedynie nadmienię, że noszenie dziecka w chuście będzie zdrowe i bezproblemowe, jeżeli dziecko nie posiada żadnych zaburzeń, które mogą wpływać negatywnie na noszenie dziecka w chuście np. wzmożone napięcie nerwowe, które będzie powodowało, że dziecko mimo prawidłowego wiązania, będzie się układało tylko w jedną lub drugą stronę i będzie sztywne i napięte, a więc nie pozwoli nam na prawidłowe ułożenie w chuście.

Niestety muszę przyznać, że dość często zdarza się, że rodzice nie wiedzą o tym lub zatajają nieświadomi informację o napięciu, lub innych wadach, które na spotkaniu wpływają na dyskomfort rodziców i maluszków.

Dlatego zawsze uczulam rodziców, aby mówili całą prawdę i nie utrzymywali żadnych informacji tylko dla siebie, ponieważ mimo naszego spotkania i moich dobrych chęci, nie będziemy mogli ułożyć dziecka w chuście.