Najważniejsze pojęcia podczas noszenia dzieci w chuście

Kiedy wkraczasz w świat chust to jedynymi znajomymi ci pojęciami mogą być łamanie chusty czy gradacja, które gdzieś się przewijają w trakcie spotkania z doradcą. Jednak w chustoświecie istnieje wiele innych pojęć skrótów, które dla rodzica stawiającego swoje pierwsze kroki w tym temacie mogą być mocno niezrozumiałe. Dlatego dziś przychodzę do Was z porcją pojęć/ skrótów funkcjonujących w świecie chustowym, które często pojawiają się na wielu grupach czy forach. Od jutra już żadne
DISO nie będzie Wam obce.

Pojęcia związane ze sprzedażą/kupnem chusty:

FS (FSO) – chusta na sprzedaż (for sale), chusta tylko i wyłącznie na sprzedaż (for sale only).
FT (FTO) – chusta na wymianę (for trade), chusta tylko i wyłącznie na wymianę (for trade only).
FSOT – chusta na sprzedaż lub wymianę (for sale or trade).
MMAO – zaproponuj coś/złóż mi ofertę (make me an offer).
DOND – alternatywna opcja powyższego – zaproponuj swoją cenę, a sprzedający określi, czy się na nią zgodzi, czy nie (deal, or not deal).
NFS – nie na sprzedaż (not for sale).
DIBS – poinformuj mnie, nim wystawisz na sprzedaż. DIBSA może wymagać mama sprzedająca swoją chustę drugiej mamie, która wie, że być może będzie chciała ją odkupić (do inform before sale).
STIH – realna długość całkowita chusty mierzona „z ręki” centymetrem krawieckim (soft tape in hand).
OTW – chusta w drodze (on the way).
FEEDBACK – każda chustoświrka ma swój własny feedback. Jest to miejsce, gdzie gromadzone są informacje na jej temat. Opinie wystawiają jej inne świrki z którymi dokonała jakichś transakcji (wymiany, sprzedaż, kupno, macanki). Dzięki temu możemy wiedzieć, czy jest godnym zaufania sprzedawcą i czy dba o chusty swoje i innych.
RV – wartość chusty(retail value), w której została wypuszczona na rynek przez producenta.
MV – wartość rynkowa chusty.
TV – wartość chusty, którą ustala właścicielka przy wymianie chusty (trade value).
DIPY – nielegalna na terenie Polski gra losowa. Na dipach można kupić losy, dzięki którym możemy wygrać chustę na loterii.
BLEND – skład chusty (włókna, z których została utkana).
WYPUST – wypuszczenie przez producenta nowej chusty na rynek.
FAKTURA – fakturę można wygrać w losowaniu, do którego przystępują wszystkie chętne chustoświrki. Producent losuje spośród chętnych określoną przez siebie ilość chętnych, które nabywają prawo do zakupu chusty. Dostają wtedy właśnie fakturę, którą muszą opłacić w podanym przez producenta czasie i w ten sposób stać się właścicielką chusty.
EUC – chusta w idealnym stanie (excellent used condition).
GUC – chusta używana, ale w dobrym stanie.
ALL IN – cena chusty podana w ogłoszeniu sprzedażowym zawiera wszystkie koszty. W tym koszty wysyłki oraz, jeśli to sprzedaż międzynarodowa, opłaty PayPal.
PP – płatność przez serwis PayPal.
PP FEES – koszty pobierane przez serwis PayPal przy zawarciu transakcji.
KW – koszty wysyłki.
CUSTOM FRIENDLY – wysyłka chusty według warunków kupującej, dzięki czemu kupująca uniknie opłat celnych przy wysyłce.
BNIB (Brand new in bag) – chusta nowa, nieprana i nienoszona.
CISO (Casually in search of) – nieśpiesznie poszukuję.
Cross Posted – wystawione na innych grupach sprzedażowych
CHICKEN FAKTOR – sprzedający może się rozmyślić i nie sprzedawać jednak chusty.

Pojęcia ze slangu chustowego

CHUSTONÓWKA – osoba nowa w chustowym świecie – rozglądająca się, zapoznająca z tematem.
CHUSTOŚWIRKA – wyższy level wkręcenia 😉 Masz chusty w różnych kolorach, splotach, gramaturach, białe kruki i tęczowe szaleństwa. O chustach wiesz wszystko!
CHUSTOPRÓCHNO 😉 – osoba, które najlepsze chustowe lata ma już za sobą;) Dzieci robią z chust bazy pod biurkami, hamaki pod sufitem lub maja z nich uszyte worko-plecaki. Ale sentyment i przyjaźnie zostają. Chustopróchno przechodzi na CHUSTOEMERYTURĘ.
CHUŚCIOCH/WKŁADZIK – dziecko noszone w chuście/nosidle
CHUSTOBUNT – okres w życiu chuściocha, gdy na widok chusty/nosidła ucieka w każdy dostępny sobie sposób. Bardzo często zbiega się z nabyciem przez dziecko umiejętności – raczkowania, chodzenia, uciekania… Przeważnie przechodzi!
TRANSFER – udane przełożenie śpiącego dziecka z chusty/nosidła na płaską powierzchnię – do łóżeczka, wózka – w taki sposób, że śpi ono dalej (UDANY TRANSFER).
GRUPY B/S/T – buy/sell/trade – grupy na FB lub wątki na forach, gdzie możemy sprzedać/kupić lub wymienić chusty/ nosidła.
KRÓCIZNA/SHORT – chusta o długości do 3,6m.
DŁUGA – chusta od długości 3,6m i więcej.
UŻYWKA – chusta używana.
ZACIĄGNIĘCIA/PULLS – wyciągnięte z tkaniny nitki osnowy lub wątku, nieprzerwane. Można je naprawić przesuwając po kawałku nić we właściwe miejsce przy użyciu igły. Nie wpływają na
bezpieczeństwo noszenia, mają znaczenie estetyczne, obniżają czasem wartość chusty
ROZEJŚCIE – przesunięcie się wielu nici osnowy i/lub wątku zgrupowane w jednym miejscu. Zdarza się przy luźno tkanych chustach, błędzie tkackim. Nici mogą wrócić na swoje miejsce po upraniu i prasowaniu, jednak, gdy tak się nie stanie (lub rozejście powraca), chusta może być w tym miejscu nadwyrężona i potencjalnie tkanina może pęknąć.
PRZERWANA NIĆ – często to przerwane zaciągnięcie. Jeśli jest na środku chusty i nie wiemy w jaki sposób przerwanie powstało – czy to tylko jedna zaciągnięta i urwana nić, czy nadwyrężone inne nici obok także przez przetarcie – może istnieć prawdopodobieństwo pęknięcia tkaniny w tym miejscu.
CHUSTO-SPA – instytucja osoby, która potrafi zaopiekować się chustą, której przydarzyło się zaciągnięcie, rozejście. Wciągnąć nić, skrócić chustę, przeszyć środek, czasem przeszyć długą chustę na chustę kółkową.
2 GAT. – drugi gatunek – produkt (chusta/nosidło) oznaczony tak przez producenta, ze względu na błąd tkacki, błąd w kolorystyce, błędnie wszyte oznaczenie środka, chusta nie trzymająca rozmiarówki – np. nominalnie 4,6 m, faktycznie 4,8. W pojęciu 2 gat. mieszczą się chusty i produkty, których charakter jest głównie estetyczny i w żadne sposób nie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania.
NO COTTON – chusta, która w swoim składzie wcale nie ma bawełny.
CHUSTA POTRZEBUJĄCA MIŁOŚCI – chusta niezłamana, sztywna i trudna w dociąganiu.
ZEN/CHUSTOZEN – stan, w którym chustoświrka czuje się spełniona w ilości posiadanych przez siebie chust. Żadnej już nie szuka i nie potrzebuje, to jest właśnie ZEN.
BUMERANG – chusta, którą już miałyśmy, jednak pokochałyśmy tak bardzo, że przy sprzedaży pęka serce. Wtedy bumerangujemy chustę, odkupujemy i sprowadzamy z powrotem do domu.
DISO – desperackie poszukiwania danej chusty. DISO to zazwyczaj ta jedna, jedyna, wymarzona. Przez DISO nie możemy spać i nie zaśniemy spokojnie, dopóki jej nie dopadniemy i nie kupimy. DISO to już takie nasze małe wariactwo DISO to ogromna miłość do danej chusty (desperately in search of).
LEGACY – chusta, która miała wypust w dniu narodzin chuściocha,
STRIP – publiczne „rozbieranie się” z chusty. Robimy fotorelację z otwierania paczki z chustą i na bieżąco wrzucamy zdjęcia na grupie chustowej. Stripa oglądają inne świrki i dopingują.
SSS – co sobotę świrki wrzucają na grupy chustowe na Facebooku zdjęcia poukładanych stosów ze wszystkimi swoimi chustami. Nie tylko ze swoimi, czasami mają jakąś chustę na macankach i wtedy
też składają ją do SSS, zaznaczając, że jest ona gościnnie (Saturday Stash Shot).
MACANKI – wysyłanie swojej chusty innej mamie chustującej. Chustę wysyłamy na określony czas, żeby mogła w niej ponosić. Macanki są świetną alternatywą dla mam, które marzą o chuście, na którą nie mogą sobie pozwolić.
ŁAMANIE/ŁAMANKI – nowe chusty są dość sztywne, niektóre blendy też sprawiają, że chusta jest sztywna, wtedy trzeba szmatę złamać!  Łamanie polega na wiązaniu warkoczy z chusty, czy
robienie hamaków. Ogólnie im bardziej ją wytarmosimy tym szybciej będzie miękka i przyjemna we współpracy. Chustę możemy również wysłać na łamanki, czyli określamy regulamin łamanek i wysyłamy do paru świrek, które mają cięższe chuściochy niż nasz a one noszą w naszej chuście jak najwięcej, dzięki czemu mięknie pod wpływem ciężaru ich wkładzików.

SZMATAN – mocarna chusta do zadań specjalnych, która poniesie komfortowo nawet słonia.
PODUCHY – jeśli mamy puchatą chustę, a najlepiej szmatana, to robi poduchy. Poduchy powodują, że chusta nie wżyna nam się w ramiona przy noszeniu (poduchy w chuście zawsze znajdują się na
ramionach, jeśli występują :D).
SZMATA – wbrew pozorom to nic obraźliwego, wręcz przeciwnie! Szmata to chusta, to takie pieszczotliwe określenie.
STOS – wszystkie chusty w posiadaniu których jesteśmy.

CHUŚCIOCH/WKŁADZIK – dziecko, które chustujemy.
MOTANIE – wiązanie chusty.
UNICORN – chusta wyjątkowa. Żeby chusta była unicornem musi być zazwyczaj jednym z niewielu egzemplarzy. Jeśli producent wypuścił dwie sztuki danej chusty na cały świat a my jesteśmy w
posiadaniu jednej z tych dwóch to mamy unicorna.
NERKA – saszetka na pasie biodrowym.
MM – middle marker – zaznaczenie środka chusty.
OGON – wisząca część chusty wychodząca z węzła.

Dlaczego warto nosić dzieci w chuście?

Wiele osób, a w szczególności rodziców, zastanawia się, czy noszenie dzieci w chuście, jest zdrowe i nie wpływa w żaden sposób na samopoczucie i zdrowie ich dzieci. Zanim odpowiem na pytanie, muszę od razu powiedzieć, że jako doradca chustowy, spotykam się z różnymi dziećmi i rodzicami. Dlaczego o tym mówię?

Opowiem o tym szerzej w następnym moim wpisie na temat wywiadu przed spotkaniem. Teraz jedynie nadmienię, że noszenie dziecka w chuście będzie zdrowe i bezproblemowe, jeżeli dziecko nie posiada żadnych zaburzeń, które mogą wpływać negatywnie na noszenie dziecka w chuście np. wzmożone napięcie nerwowe, które będzie powodowało, że dziecko mimo prawidłowego wiązania, będzie się układało tylko w jedną lub drugą stronę i będzie sztywne i napięte, a więc nie pozwoli nam na prawidłowe ułożenie w chuście.

Niestety muszę przyznać, że dość często zdarza się, że rodzice nie wiedzą o tym lub zatajają nieświadomi informację o napięciu, lub innych wadach, które na spotkaniu wpływają na dyskomfort rodziców i maluszków.

Dlatego zawsze uczulam rodziców, aby mówili całą prawdę i nie utrzymywali żadnych informacji tylko dla siebie, ponieważ mimo naszego spotkania i moich dobrych chęci, nie będziemy mogli ułożyć dziecka w chuście.